W Berlinie bilety miejskie dla kobiet będą tańsze o 21 procent. "Nie chodzi o dyskryminację mężczyzn"

natkon
15.03.2019 14:36
A A A
W Berlinie bilety będą tańsze dla kobiet o 21 procent

W Berlinie bilety będą tańsze dla kobiet o 21 procent (flickr.com// Francesco Pesciarelli// CC BY-NC-ND 2.0)

18 marca bilety na komunikację miejską w Berlinie będę tańsze o 21 procent. Promocja obejmie tylko i wyłącznie kobiety. Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, w nie chodzi im o dyskryminację mężczyzn, a o naświetlenie ważnego problemu.

Z okazji Dnia Kobiet wydaliśmy symbolicznie ostatni numer kultowego magazynu "Twój Weekend", aby wzmocnić dyskusję o równouprawnieniu kobiet i braku edukacji równościowej w Polsce. Jeśli chcesz przeczytać więcej o naszej akcji, zajrzyj TUTAJ >>

Każda z pań przebywających 18 marca 2019 roku w Berlinie będzie mogła kupić bilet miejski za 5,50 euro. To cena niższa o 21 procent od tej, która obowiązują na co dzień*. Promocja jest związana z akcją "Frauenticket" ("Kobiecy bilet" - przyp. red.), której organizatorem jest berliński organ tranzytowy BVG. 

Kobiety zarabiają znacznie mniej niż mężczyźni

To chyba pierwszy przypadek zróżnicowania cen biletów komunikacji miejskiej w zależności od płci. Pomysłodawcy kampanii chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem nierówności płac.

Jak dowiadujemy się ze strony promującej akcję "Frauenticekt", różnica w zarobkach pomiędzy kobietami a mężczyznami w Niemczech jest bardzo duża. Pensje panów są aż o 21 procent wyższe. Stąd też pomysł, by 18 marca obniżyć o tyle ceny biletów dla pań na komunikację miejską. - Kobiety w Niemczech zarabiają o 21 procent mniej niż mężczyźni. Czas coś z tym zrobić - ogłoszono w trakcie konferencji, która promowała akcję.

Niemcy w tej kwestii wyprzedza jedynie Estonia - w tym kraju mężczyźni mogą liczyć na zarobki wyższe od kobiet o 25,6 procent. Z kolei na drugim biegunie znajdują się Włochy. W tym przypadku różnica w zarobkach jest mniejsza niż 5 procent.

Berlin: Atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić? >>

Kobiet za niższe pensje nikt nie przeprasza

"Nie chodzi jednak o dyskryminację mężczyzn" - zaznaczają organizatorzy akcji. Ich głównym celem jest nagłaśnianie problemu nierówności płac. Poza tym, jak podkreślają, kobiet nikt nie przeprasza za to, że zarabiają mniej niż mężczyźni.

Specjalna promocja potrwa tylko jeden dzień. Zakupiony 18 marca bilet dzienny będzie obowiązywał w berlińskiej strefie A i B do godziny 3 nad ranem 19 marca. Do akcji "Frauenticket" przyłączyły się także liczne berlińskie sklepy, hotele i zakłady usługowe. W dniu 18 marca będą one także oferować 21-procentowe zniżki dla kobiet.

*Bilet dzienny w Berlinie uprawniający do przejazdu metrem, tramwajami, autobusami i pociągami miejskimi w strefie A i B kosztuje obecnie 7 euro. 

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • laissez.faire

  Oceniono 28 razy 22

  Po co więc zatrudniać mężczyzn skoro można mieć tę samą pracę za mniejsze pieniądze?

 • masta_of_dizasta

  Oceniono 21 razy 17

  "Nie chodzi o dyskryminację mężczyzn", ale ich zdyskryminowano.

  Jeśli ktoś walczy o "równouprawnienie kobiet", to nie rozumie znaczenia słowa "równouprawnienie". Dla tych, co nie rozumieją, wyłuszczę więc: chodzi o równe prawa. Dla wszystkich. Nie dla jakiejś jednej, uprzywilejowanej grupy.

 • marcin-tgbyhn

  Oceniono 15 razy 13

  Wedle tego co propaguje Gazeta, "kobieta" to osoba która czuje się kobietą.
  Ja np czuje się kobietą gdy mam ochotę skorzystać z sauny we Wrocławiu w aquaparku we "wtorek tylko dla kobiet", damskiej toalety, damskiej przebieralni, ale wszędzie mnie przeganiają i wyzywają od zbokow. Gazeto, pomóż.

 • absyntowy_profesor

  Oceniono 15 razy 9

  Zdaje się, ze za Niemca były pewne różnice w transporcie publicznym ”Nur fur Deutsche” czy jakoś tak.. ale się nie przyjęło na dłuższa metę.

 • saves

  Oceniono 9 razy 7

  Proponuję paniom stawkę 30zł/h netto przy zbrojeniu i wylewaniu betonu. Praca w trybie trzyzmianowym. Są chętne? Panowie mają 25.

 • jack_flash

  Oceniono 8 razy 6

  Czyli emigrant na dorobku będzie płacił więcej niż pracownica na wysokim stanowisku w służbie państwowej? Deutschland, Deutschland über alles.

 • pavise

  Oceniono 9 razy 5

  Przybysze z Afryki i Azji narzekaja , ze nie ma kogo obmacywac w metrze.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX